10 Dec
10Dec

Często przyszłe mamy zastanawiają się czy warto dokonać zakupu piłki fitness w czasie ciąży.  

Na to pytanie mogę odpowiedzieć jednoznacznie: TAK! 

Uważam że zakup takiej piłki w czasie ciąży, a nawet więcej ,w czasie już pierwszego trymestru to jedna z najlepszych inwestycji jakiej można dokonać w czasie całej ciąży. 

Dlaczego?????   poniewaz……..


Gdy zaczynamy używać piłki już od pierwszego trymestru ciąży to już od początku przygotowujemy ciało przyszłej mamy do nowych obciążeń, wzmacniamy gorset mięśniowy i promujemy prawidłowa postawę ciala która zabezpieczy przyszla mamę przed bólami kręgosłupa i bioder w czasie całej ciąży.

 
Ponieważ siedzenie na piłce (np.: zamiast na krześle podczas obiadu, oglądania tv, czy w pracy) rozklada wage ciala, równoważy napięcia kręgosłupa i go odbarcza. Dodatko gdy delikatnie poruszamy się na piłce (w przód, w tył, czy na boki) wspomagamy ukrwienie łożyska a przez to i maleństwa. Odbarczamy również obciążone krocze.

 
Kiedy maleństwo położone jest w pozycji pośladkowej siedzenie na piłce, zwłaszcza w pozycjach przednich i kołysanie biodrami może wspomóc/ułatwić przekręcenie się maleństwa głowa w dól, czyli do pozycji prawidłowej do porodu.

 
Użycie piłki jest bardzo popularne podczas samej akcji porodowej, zwłaszcza gdy siedzimy z szeroko odwiedzionymi nogami i poruszam biodrami wspomagamy nie tylko ukrwienie macicy, łożyska, maleństwa ale również wspomagamy łatwiejsze wejście główki dziecka w kanał rodny oraz przyspieszamy rozwarcie szyjki macicy. Rewelacyjna pozycja podczas porodu jest klęczenie przy piłce z podparciem o nią ramionami i górnym tułowiem aby odpocząć, odciążyć kręgosłup i zmniejszyć ból. W tej pozycji partner ma również doskonale dojście do odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy aby wspomóc przyszla mamę masażem.

 
Piłka ma również szerokie wykorzystanie już po porodzie. Możemy jej użyć do siedzenia aby odciążyć obolałe krocze oraz troszke poźniej do ćwiczeń wzmacniających gorset mięśniowy.

 
Zatem, jak wybrać rozmiar piłki?

Piłkę kupujemy w zależności od naszego wzrostu

Wzrost do 165 cm - piłka o średnicy 55cm

Wzrost do 175 cm - piłka o średnicy 65cm

Wzrost powyżej 175 cm - piłka o średnicy 75 cm

Piłki nie pompujemy na maxa, siedząc na niej musimy delikatnie się w nią zapaść, najlepiej tak aby biodra były wyżej niż kolana, czyli ponad 90 stopni pomiędzy tułowiem a udem, wówczas nasza miednica zawsze będzie w dobrej stabilnej pozycji. Cale stopy powinny swobodnie spoczywać na podłożu. Pamiętajmy aby zakupić piłkę z powłoka ‘anti-burst’